05
Žilvinas Marcinkevičius

Žilvinas Marcinkevičius

Buvęs VP grupės akcininkas
405 mln. €+1 %
390 mln. €
2017 m.
400 mln. €
2018 m.
405
mln. €
2019 m.
AMŽIUS 53GIMIMO VIETA ŠakiaiGYVENAMOJI VIETA VilniusAUKŠTOJI MOKYKLA Vilniaus UniversitetasŠEIMA Vedęs, turi dvi dukras ir sūnų
TURTO ŠALTINIS
Mažmeninė prekyba, prekybos ir pramogų centrai, investicijos
DEŠINIOJI RANKA
Aurimas Zimnickas
Aurimas Zimnickas

KURĮ LAIKĄ meistriškai viešumo vengęs Žilvinas Marcinkevičius pastaruoju metu sulaukė žiniasklaidos dėmesio. 2018 m. jis į ekologiško ūkininkavimo bendrovę „Auga Group“ investavo 7,164 mln. eurų ir įsigijo 7 proc. šios įmonės akcijų.

2017 m. pabaigoje milijonieriui teko aiškintis dėl paramos tuo metu niekam nežinomam fondui „Aušroja“, kuriam skyrė 300 tūkst. eurų, pasinaudojęs teise paaukoti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio (GPM). 2016 m. pardavęs turėtas VP grupės įmonių akcijas Ž. Marcinkevičius tapo rekordininku pagal sumokėtą GPM – valstybės biudžetas buvo papildytas beveik 20 mln. eurų. „Aušrojos“ fondui vadovauja Nijolė Vaškevičienė, kurios sutuoktinis Jonas Vaškevičius yra Ž. Marcinkevičiaus advokatas.

Ž. MARCINKEVIČIUS 2016-ųjų pavasarį tyliai nutraukė paskutinius ryšius su VP grupe ir buvusiems partneriams pardavė 15 proc. akcijų paketą. Sandorio vertė viršijo 160 mln. eurų. VP grupės veikloje Ž. Marcinkevičius aktyviai nedalyvauja beveik dešimtmetį, kai žlugo jo kuruotas LEO LT projektas. 2010 m. jis buvo išvykęs gyventi į Airiją.

Įsiplieskus buvusių bendražygių konfliktui, kurio priešingų pusių smaigaliuose atsidūrė Nerijus Numavičius ir Mindaugas Marcinkevičius, Ž. Marcinkevičius kurį laiką atvirai nestojo nei į jaunėlio brolio, nei į ilgamečio kolegos N. Numavičiaus pusę. Tačiau 2018 m. pasirodė informacijos, kad Ž. Marcinkevičius jungiasi prie savo brolių Mindaugo bei Gintaro, Juliaus Numavičiaus ir Dariaus Nedzinsko kovoti dėl didesnio atlygio už akcijas.  

Įtaką ir apsukas didinusią VP grupę rimta krizė užklupo 2008 m. pabaigoje, kai, į valdžią iš socialdemokratų perėmus Andriaus Kubiliaus vedamiems konservatoriams ir netrukus prezidento rinkimus laimėjus Daliai Grybauskaitei tapo akivaizdu, kad „Leo LT“ projektas žlugs. Ž. Marcinkevičius buvo jo vedlys.

Tyliai pasitraukti ir laikytis neutralios pozicijos Ž. Marcinkevičių greičiausiai paskatino ir šeimyninės aplinkybės – jo žmona Eda yra Numavičių sesuo.

JIS KAIP antrasis didžiausias VP grupės akcininkas užėmė svarbius postus. Nuo 2001-ųjų vadovavo „VP Market“ (dabar – „Maxima LT“) bendrovei. 2002 m. po skandalo, kai „VP Market“ pasinaudojusi spraga įstatymuose „sutaupė“ 76 mln. litų pridėtinės vertės mokesčio, Ž. Marcinkevičius pasitraukė iš pareigų.

2003 m. jis užėmė „NDX energijos“ vadovo postą, tų pačių metų pabaigoje buvo įsigyti Vakarų skirstomieji tinklai, o 2007 m. su valstybe pradėta kalbėtis apie bendras atominės elektrinės statybas. LEO LT, turėjusį tapti didžiausiu Ž. Marcinkevičiaus kuruojamu projektu, lydėjo neskaidrumo šleifas ir skandalai. Šie net pasiekė Lietuvos verslo sunkiasvorių viršūnę – jis viešai apkaltino „MG Baltic“ savininką Darių Mockų bendradarbiavimu su Rusijos tarnybomis ir siekiu sužlugdyti LEO LT. Ginčas baigėsi viešu N. Numavičiaus atsiprašymu, tačiau pats Ž. Marcinkevičius savo žodžių neišsižadėjo.

Nutrūkus LEO LT projektui verslininkas pasitraukė į Airiją plėtoti 2010 m. Liuksemburge įkurtos įmonės „Agile Finance“ veiklos, orientuotos į mažmeninės prekybos verslo plėtrą Europoje.

AKCENTAS
VP grupės akcininkų konfliktą Ž. Marcinkevičius stebėjo iš toli tiesiogine šių žodžių prasme – jis buvo išvykęs gyventi i Airiją, tačiau dabar vėl įsikūrė Lietuvoje.
KĄ GALIMA NUSIPIRKTI
Beveik užtektų brangiausiam individualiam namui JAV, kurio statybos bus baigtos 2018 m. Los Andžele.
POLITIKA IR VISUOMENINĖ VEIKLA
Lietuvos viešajame gyvenime visiškai nedalyvauja.
Susiję straipsniai: