06
Lyda Lubienė

Lyda Lubienė

Koncerno „Achemos grupė“ valdybos pirmininkė
270 mln. €-16 %
351 mln. €
2017 m.
320 mln. €
2018 m.
270
mln. €
2019 m.
AMŽIUS 62GIMIMO VIETA JonavaGYVENAMOJI VIETA VilniusAUKŠTOJI MOKYKLA Kauno politechnikos institutasŠEIMA Našlė, turi dukrą
TURTO ŠALTINIS
Chemijos pramonė, energetika, žiniasklaida, viešbučiai, uosto krova, investicijos
DEŠINIOJI RANKA
Gintaras Balčiūnas
Gintaras Balčiūnas

KONCERNO „Achemos grupė“ valdyba 2020 birželį koncerno generaliniu direktoriumi paskyrė Kastytį Braziulį, iki šiol ėjusį koncerno Kontrolės ir vidaus audito direktoriaus pareigas. Buvęs generalinis direktorius Giedrius Jakubauskas atšauktas iš užimtų pareigų.

2018 M. RUDENĮ jonaviškiai ir visos Lietuvos verslo bei politikos elitas prisiminė Bronislovą Lubį – vienai ryškiausių šalies verslo ir politikos asmenybių spalio 8-ąją būtų sukakę 80 metų. Po jo mirties 2011 m. spalį L. Lubienė paveldėjo 40 proc. „Achemos grupės“ akcijų, dar 12 proc. – jos ir B. Lubio dukra Viktorija.

„Achemos grupė“ per devynis 2019-ųjų mėnesius uždirbo 19,145 mln. eurų grynojo pelno – 5,1 proc. daugiau nei užpernai tuo pat metu (18,2 mln. eurų). Pastaruoju metu įmonė daugiau dėmesio sutelkė į energetikos verslą – 2017 m. įsteigta dujų prekybos įmonė „Achema Gas Trade“, veiklą plėtojanti Baltijos šalyse, 2018-aisiais įsigyti vėjo elektrinių parkai Čekijoje ir Kroatijoje.

Koncerną drebinę ginčai su smulkiaisiais akcininkais dar neužbaigti, bet viešojoje erdvėje apie juos daug nebekalbama. Tačiau pokyčių įmonių vadovybėse vis pasitaiko. 2018 m. daugeliui netikėtai iš Klaipėdos krovos bendrovės „Klasco“ generalinio direktoriaus pareigų buvo atleistas Andrius Pauža, buvęs artimas B. Lubio bendražygis ir vertintas kaip vienas įtakingiausių senbuvių „Achemos grupėje“.

B. LUBYS FINANSIŠKAI remdamas visas pagrindines šalies partijas buvo gerbiamas ir kairiojo, ir dešiniojo politinio elito. Tačiau dabar su valdančiąja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga vieno galingiausio šalies koncerno santykiams apibūdinti tiktų Šaltojo karo terminas. Dėl to šešėlis krinta ant „nešvarių“ trąšų iš Rusijos importuotojų, tarp kurių yra ir valstiečių vedlio Ramūno Karbauskio „Agrokoncernas“.

LEGENDINIO Lietuvos verslininko B. Lubio našlė, išgyvenusi kovas su kitais paveldėtojais ir smulkesniais akcininkais, gana sėkmingai vadovavo milžiniškai verslo imperijai, tačiau 2016-aisiais laukė nauji išbandymai.

Pagrindinės grupės įmonės, trąšų gamintojos AB „Achema“, pelnas smuko beveik 17 kartų, iki 4,4 mln. eurų (2015 m. buvo 73,4 mln. eurų), pajamos sumenko 36 proc., iki 359,3 mln. eurų. Viso koncerno „Achemos grupė“ apyvarta sumažejo 15 proc., iki 691 mln. eurų, konsoliduotas ikimokestinis pelnas smuko 2,4 karto, iki 42 mln. eurų. Dividendams grupė skyrė 17 mln. eurų.

2017 m. pasklido gandai, kad „Achemos grupės“ valdymas gali būti perkeltas į Jungtinę Karalystę. Į strateginių įmonių sąrašą įtrauktai AB „Achemai“ reikėtu Vyriausybės pritarimo, tačiau pati grupė ir kitos jos įmonės tokių apribojimų neturi. Šie viražai paskatino kalbas, kad „Achemos grupė“ galbūt rengiamasi parduoti, o perkėlimas į kitą šalį palengvintį sandorį, nes užsienyje registruotoms bendrovėms negalioja Lietuvos strateginių įmonių įstatymas.

TURTINGIAUSIA LIETUVOS moteris L. Lubienė pagrindine „Achemos grupės“ veikėja tapo netikėtai. Nors ir nepatvirtino įpėdinio oficialiai, Lietuvos verslo milžinas B. Lubys ketino savo imperiją perleisti vaikaičiui Adomui Žadeikai, net išsiuntė jį semtis žinių į prestižinę Jungtinės Karalystės mokyklą.

B. Lubiui netikėtai mirus 2011 m. ir nespėjus parengti testamento, įstatymo tvarka 52 proc. „Achemos grupės“ akcijų perėjo L. Lubienei ir jos tuomet nepilnametei dukteriai Viktorijai į rankas. Prieš tai ramų šeimos gyvenimą puoselėjusios paveldėtojos nesutrikdė neplanuota įvykių eiga. Moteris tvirtai ėmėsi svarbiausios koncerno akcininkės vaidmens.

Iš pradžių teigusi, jog rimtų permainų nebus, verslininkė vėliau pakeitė nuomonę ir pademostravo valdingumą. 2012 m. sudaryta nepriklausoma tarptautinė „Achemos grupės“ valdyba, o jos pirmininku tapo buvęs „Carlsberg Group“ prezidentas Flemmingas Lindeloevas. Sprendimas sušaukti naują valdybą laikomas labai pažangiu ir sveikintinu žingsniu, tačiau ji neišsilaikė visą ketverių metų kadenciją. Jau 2014 m. verslininkė nustebino pirmininką viešai pareikšdama, kad jos netenkina valdybos darbas. Birželį nuspręsta šį organą pakeisti ir pirmininku paskirtas verslininkės pasiūlytas Kęstutis Balutis. Po to L. Lubienė dar labiau priartėjo prie tiesioginio valdymo – tapo „Achemos grupės“ valdybos nare ir sustiprino savo įtaką.

„ACHEMOS GRUPEI“ priklausė dienraštis „Lietuvos žinios", tačiau jo leidyba buvo nutraukta 2019 m. Koncernas valdo „Radiocentro“ grupę, kuri vienija  radijo stotis „Radiocentras“, „Zip FM“, „Rusradio LT“, „Relax FM“ ir „Classic Rock FM“.

AKCENTAS
Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus kova su nelegaliai pasodintomis tujomis palietė ir Žvėryne isikūrusią L. Lubiene. Nelaukdami valdžios tvarkdarių, pasamdyti darbininkai perkėlė milijonierės valdos tvorą, iškirto valstybės žemėje pasodintus želdinius.
KĄ GALIMA NUSIPIRKTI
Brangiausio istorijoje filmo „Karibų piratai: ant keistų bangų“ biudžetas beveik prilygsta L. Lubienės turtui.
POLITIKA IR VISUOMENINĖ VEIKLA
Dr. Bronislovo Lubio vardo labdaros ir paramos fondas nutraukė veiklą. „Achemos grupė“ yra Lietuvos nacionalinės filharmonijos mecenatė.
Susiję straipsniai:

„Achemos grupė“ pernai išmokėjo 20 mln. eurų dividendų, dar mokės tarpinius

Turtingiausios moterys: pirmajame penketuke – trys „Achemos grupės“ akcininkės

„Top 500“ turtingiausių lietuvių sąrašas: staigmenos jau pačioje viršūnėje

„Achema“ ir LET perka dujas iš Rusijos „Novatek“

Turtingiausios Lietuvos moterys: kas jos tokios?

Žurnalas „Top“ skelbia 500 turtingiausių lietuvių sąrašą

„Achemos“ darbuotojai protestuoja prieš mažus atlyginimus

„Achemos grupė“ įsigijo dešimtadalį „Achema Gas Trade“ akcijų

„Lietuvos žinių“ direktoriumi perrinktas R. Terleckas

Dr. B. Lubio vardo labdaros ir paramos fondas savo veiklą baigė tyliai

„Achemos grupei“ vadovauti pradeda buvęs Generalinės prokuratūros kancleris G. Kanapeckas

„Achema“ gali išvengti beveik 90 tūkst. eurų prievolės „Litgrid“

Naujajame „Coface“ Top 500 reitinge – 19 Lietuvos įmonių

Neapsikentė: apie 900 klaipėdiečių dėl kokso, geležies rūdos krovos „Klasco“ kreipėsi į prokurorus

Svarbioje L. Lubienės įmonėje – permainos

Žodžiai virto darbais: „Achema“ stabdo vieną iš gamybos cechų

Valdžia „Achemai“ žada gelbėjimo ratą: ekspertas įvardijo, kokie sprendimai dėl SGD terminalo galėtų pabloginti situaciją

L. Lubienė: SGD terminalą išlaikanti „Achema“ vos alsuoja

Lietuvos turtuolių piniginės ir pirkiniai: ką pasidovanoti galėtų N. Numavičius, R. Karbauskis ar V. Matijošaitis?

Paveldėti ar uždirbti: kaip šimtus milijonų eurų susikrovė jauniausi Lietuvos turtuoliai

Turtingiausiai Lietuvos moteriai L. Lubienei teko nauji išbandymai

Turtingiausių šalies gyventojų sąraše – tik vienas milijardierius

​Koncerno „Achemos grupė“ akcininkai išrinko naują valdybą